Domů  |  Průvodce  |  O projektu  |  Kontakty  |  EN  |  DE

O projektu

Škála možností, kterou nabízí stále se vyvíjející technologie GPS, není rozhodně v dnešní době veřejností využívána vyčerpávajícím způsobem, přitom majitelů GPS přístrojů přibývá a podle jistých ukazatelů patří obyvatelé České republiky mezi ty nejvybavenější v Evropě. Vytvořit GPS průvodce po zajímavých místech kraje je jedním ze způsobů, jak populaci dopřát radost z nově nabytých poznatků - geografických i geoinformatických.

Projekt „Vysočinou bez mapy - GPS průvodce po zajímvostech kraje“ je financován fondem Vysočiny a realizován Katedrou Geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci. Realizační období projektu je leden - květen 2009.

Hlavním cílem projektu je seznámit veřejnost s lokálními zajímavostmi kraje Vysočina prostřednictvím technologie GPS. GPS průvodce tvoří 10 zábavně-naučných tras po vybraných atraktivitách kraje. Jelikož je technologie GPS i software, ve kterém budou trasy vznikat, v období růstu a stálých inovací, je udržitelnost projektu takřka neomezená. Samozřejmostí je i možnost velkolepého rozšířování projektu i po uplynutí realizační doby. Nové trasy mohou vznikat za přispění široké veřejnosti.

Cílem projektu byla navíc osvěta v oblati GPS u studentů středních škol. Formou jednorázové výuky v rámci zeměpisného semináře proběhlo seznámení studentů se základy technologie GPS, důraz byl kladen především na praktickou ukázku funkcionality přístrojů.

Ke zvýšení popularity projektu a zabezpečení zpětné odezvy byly uspořádány soutěže pro studenty i turistickou veřejnost (fotografická soutěž).